Çocuklar Eğitim Hayatını Oyunculukla Devam Ettirebilir mi

Günümüzde pek çok küçük çocuğun oyuncu olmak istediğine şahit oluruz. Bu gibi durumlar ebeveynlerin, çocuklarının ağır bir ergenlik zandetmesiyle terse sarar. Çocuk psikologlara götürülür, ancak çocuğun içinde bir yerlerde hep oyuncu olma isteği vardır. Kültürel bakımdan ve yetiştirilme şeklinden dolayı bir çok aile çocuklarını özellikle kız çocuklarını televizyonlarda, dizilerde, filmlerde ve reklamlarda görülmesini istemezler. Bu durum toplumlar arası farklılık gösterse de, Türkiye geneli için; kötü gerçek mevcut. Çocuk oyuncu ajansları bir çok farklı konuda faaliyet göstermektedirler. Bunlar reklamcılık, dizi oyunculuğu, film oyunculuğu ve kısa reklam filmi oyunculuğu adı altında da toplanabilir.

 

 

Aynı zamanda, çocuk oyuncu ajansları çocuğunuzun güzelliğini sergileyebileceği modellik ajansları sayesinde de, modellik ve mankenlik konusunda da faaliyetlerini sürdürmektedir. Çocuk oyuncu olma şartları ajanstan ajansa farklılık gösterebilir. Kimi ajanslar, çocukların eğitim hayatlarını göz önünde bulundurarak, aynı şehirde ikamet etme zorunluluğu bulundursa da bazı ajanslar çocuk oyuncu olma şartları adı altında herhangi bir konu paylaşmamışlardır. Aynı zamanda, bir çocuğun oyuncu olabilmesi için, ebeveynlerinden en az birinin imzası ve kabulunu yazdığı bir anlaşma bulunmalıdır. Çocuk oyuncular, bunun dışında her hangi bir sebepten de olsa, oyuncu olamazlar. Film ekipleri ajansları sıklıkla çocuk oyuncular için ziyaret ederler, çünkü ülkemiz bu konuda biraz geri kalmıştır ve gün geçtikçe kendisini geliştirmektedir.

 

Çocuk oyuncu başvurularını kabul eden ajanslar bünyesinde normal oyuncu ve başarılı yönetmenler gibi bir çok kişiyi bulundurabilir. Bu kişilerle tanışmanız, çocuğunuz için büyük bir fırsat olacaktır. Çocuk oyuncu başvuruları yaptığınız ajansta tanıştığınız başarılı oyuncuların film setlerine çocuğunuzu götürerek, yaşanan olayları siz ve çocuğunuz tecrübe edebilirsiniz. Bu sayede, çocuklarınız ne tür bir geleceği olacağını az çok kestirebilirsiniz. İlerleyen zamanda çocuğunuzun başarılı bir oyuncu olmasını istiyorsanız, eğitim konusunda biraz kolaylık sağlamalı ve gerekirse evde özel dersler aldırmalısınız. Bu gibi konular için, ajanslar fazla yardımcı olamasalar da, oyunculuk hakkındaki herşeyi çocuğunuza kendi çocuğu gibi severek oyunculuğu öğretecek eğitmenler mevcuttur. Bu eğitmen arkadaşlar ajansa çalışmaktadırlar ve içinizin rahat etmesi için ise; prova ve kurslara çocuğunuzla beraber katılma imkanı sunulmuştur.