Cast Ajanslarının Tiyatroya Etkisi

Cast ajansları oyuncu olmak isteyen tüm bireylerin önüne büyük fırsatlar sunmaktadır. Her yaştan bireyi kadrosuna dahil ederek birlikte projelerde yer alırlar. Cast ajansları birçok alanda faaliyet gösterirler. Reklam, sinema, tiyatro, dizi, mankenlik gibi birçok alanda adaylara iş fırsatı sunmaktadır. Çoğu oyunculuk ajansları internet üzerinden ön kayıt alarak daha sonradan yüz yüze görüşmeler gerçekleştirir. Potansiyel gördüğü adayları değerlendirmeye alır ve uygun görülürse sözleşme yapılır. Birçok alanda fırsat sunan oyunculuk ajansları gerçekte garantili bir iş olanağı değildir. Gerçekleşen projeler başına ücret ödeyerek ilerler. Adaylara asla yetenek sınavı benzeri sınavlar uygulanmaz. Tecrübe sahibi oyuncu adayları öncelik görmüştür ancak bu kesin bir şart değildir.

Cast ajansları tecrübeli veya tecrübesiz tüm oyuncu adaylarına kapılarını açmaktadır. Ancak yıllardır süre gelmiş bir tartışma olan oyunculuk yeteneği, cast ajanslarının çoğalmasıyla daha da alevlendi. Tiyatrolarda, sinemalarda ve dizilerde oynayan oyuncuların birçoğu cast ajanslarından bağlı çalışmaktadır. Her ne kadar cast ajansları oyuncu olmak isteyen adayların, oyunculuk yeteneklerini dikkate alarak projelere katsa da daha önceden yıllarca tiyatro eğitimi almış insanların tepkileri çekmiştir. Okullarda oyunculuk ya da yönetmenlik eğitimi almış oyuncu adayların cast ajanslarından çıkan tecrübesiz ya da yeteneksiz oyuncu adaylarına bakış açısı zor da olsa zamanla değişmiştir. Tiyatro eğitimi alan öğrenciler sahnelerde yer alabilmek için birçok eğitmenin gözetiminde elemeden geçerek sahne şansı yakalamaya çalışırlar.

Cast ajanslarının doğuşuyla oyuncu olma şansı yakalayan tiyatro eğitimi almış ama sahne alam şansı yakalayamayan adaylar için yeni bir şans doğmuştur. Oyunculuk ajanslarında tecrübeli ve yetenekli adayların ön plana çıkması, tiyatro ve sinemada yapımcıların oyunculuk ajanslarına yönelmesine neden olmuştur. Cast ajansları eğitimi tiyatro oyuncularını bir arada toplayarak farklı yeni yüzleri sağlar. Oyuncu ajanslarının sayesinde tiyatrolarda daha genç ama daha yetenekli oyuncuları görmek mümkün olmuştur. Cast ajansının sağladığı olanaklar tiyatroda ve sahne sanatlarında yeni bir dönem başlatmış diyebilir. Tiyatronun geleneksel çizgilerinden sapmadan oluşturulan yeni tiyatro düzeni tüm çevrelerce olumlu karşılanmış ve cast ajanslarının etkisi fark edilmiştir.

Kaynak: http://www.oyuncuajans.net/kariyer-planlamasi-ve-cast-ajansi-arasindaki-iliski/