Yapımcılar ile Cast Ajanslar Arasındaki İlişki

Cast ajanslar başvuruları değerlendirirken başvuru yapan kişilerin eğitim durumları, kilolu veya zayıf, uzun veya kısa, yaşlı veya genç olmalarına bakmaksızın kişi portföyünde bulunmayan özelliklere sahip kişileri seçmektedirler. Bunun sebebi ise gelecek olan her proje için kişi portföyünden birini önerebilmektir. Bu sebeple içinde ünlü olma hayali olup bu fırsatı henüz bulmamış olan, oyuncu olmak isteyen, oyunculuğu mesleği haline getirmek isteyen herkes cast ajans başvuru formu doldurup, cast ajanslara başvuru sağlayabilirler. Bundan sonrasında yapmaları gereken şey ajanstan kabul onay bilgilendirmesi alıp kayıt işlemlerini tamamlamak için ajansa gidip şart ve koşulları konuşmak ve sözleşme imzalamaktır. Cast ajanslar kayıt sırasında belli bir ücret talep edebilirler. Bu ücret bir defaya mahsus olup kişi kataloglarına eklenmek üzere çekilecek fotoğraflar için alınmaktadır.

Yapımcı, bir şeyin ortaya konulmasında, gerçekleştirilmesinde, oluşturulmasında, yapılmasında çalışan, emeği geçen kimse ya da kuruluşa denir. Bir filmin çevrilişiyle ilgili bütün giderleri karşılayan, bütün yönetimsel işleri yürüten kimselerdir. Bu sebeple yapılacak proje için oyuncuları belirlemek ve onların ödeneklerini sağlamaktan sorumlulardır. Bu sorumluluk doğrultusunda senaryo da istenen karakter tipine en uygun kişileri seçmekle yükümlüdür. Bu noktada cast ajanslarla iletişime geçerler ve verilecek role ait özellikleri verip kişi kataloglarından seçim yaparlar. Bu sadece başrol oyuncusu değil, çocuk oyuncudan yaşlı erkek oyuncuya kadar farklılık göstermektedir. Uygun görülen kişiler deneme çekimine çağırılırlar ve beğenilen performans kabul edilir. Bu kabulden sonra ajanslar ile yapımcılar anlaşma konusunda değerlendirme yaparlar. Verilen projenin türüne göre ödeme planı çıkaran yapımcı ile ajansın istekleri aynı doğrultulara getirilerek anlaşmalar imzalanır.

Oyuncu olmak isteyen kişilerin öncelikle ajansı ile karşılıklı saygı anlaşması ve sözleşmesi olması gerekmektedir. Bu hususta oyuncu olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken şey yapılan sözleşmeyi mutlaka okumaları daha sonra imzalamalarıdır. Bir ajansa kaydolan kişi eğer oyunculuk eğitimi yok ve almak isterse ajansından bu konuda yardım alabilirler. Bunun peşi sıra yönlendirildikleri sanat okulları veya oyuncu eğitmenleri sayesinde eğitimli oyuncu olmanın ilk adımını atmış olurlar.

Kaynak: http://www.castajans.blog/cast-ajanslari-oyuncularin-gunluk-yasantisina-karisabilir-mi/