Yeni Bir Proje İçin Oyuncular Neye Göre Tercih Edilmektedir?

Cast ajanslar oyuncu adaylarını seçerlerken kişilerin uzun boylu ya da kısa boylu olmalarına, şişman ya da zayıf vücut özellikleri bulunmasına, genç veya yaşlı olmalarına, eğitim durumlarının olmasına ya da oyunculuk eğitimi olup olmamasına bakmaksızın kişi kataloglarında olmayan özelliklere sahip olan herkesi bünyelerine katmak isterler. Bunun sebebi ise oyuncu sağladıkları projelerin oldukça çok olması ve sinema filmi, dizi filmler, internet kanalları, reklam filmleri gibi hizmet sektörünün oldukça gelişmesi ile oyuncu açığının meydana gelmesidir. Meydana gelen bu oyuncu açığı oyunculuk ajansları tarafından karşılanmakta olup bu oyuncu adaylarının gelişiminden de yine bu oyunculuk ajansları sorumlu olmaktadır.

Oyunculuk ajansları ile iletişime geçmek ve kayıt olmak isteyen kişiler öncelikle internet üzerinden kendilerine en uygun ajansları araştırarak karar verdikleri oyunculuk ajanslarının sitelerine girerek oyunculuk ajansları başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Bu formu doldururken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcudiyet göstermekte olup ilk olarak kişisel bilgiler bölümünün eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir. Daha sonrasında ise iletişim bilgilerinin güncel ve ulaşılabilir bilgiler olmasına ihtimam göstermeleri gerekmektedir. Son olarak başvuru formu içerisine eklenecek olan fotoğrafın site formatına uygun uzantıda olmasına, yüzlerinin net seçilmesine ve yakın zamanda çekilmiş fotoğrafları olmasına özen göstermelilerdir.

 

Oyunculuk ajansları tarafından başvuruları değerlendirilmiş ve onaylanmış olan kişiler oyunculuk ajansları ile irtibata geçerek kayıt işlemlerini gerçekleştirmelidirler. Aksi takdirde ajansların kayıtlı üyeleri olarak anılmayacak olup herhangi bir projede yer almaları söz konusu olmayacaktır. Cast ajanslar bünyelerine kattıkları oyuncu adaylarının donanımını arttırmayı da hedefleyerek eksiklerini belirleyerek eğitimlere yönlendirebilmektedirler. Bu eğitimler gerek oyunculuk ajansları bünyesinde gerçekleştirilmekte olup gerek ise anlaşmalı olunan oyunculuk eğitimleri kursları verilen yerlerde gerçekleşmektedir. Oyunculuk ajansları oyuncularının donanımını arttırarak daha çok projede yer almaları olanağı sunmayı hedeflemektedirler. Oyunculuk ajansları yeni bir proje için taraflarına başvuru yapan proje sahibi müşteri ile görüşmeler sağladıktan sonrasında proje için gerekli rol kabiliyetine sahip olan ve proje sahibi müşterinin verdiği brifinglere uygun oyuncu adaylarını kişi kataloglarından seçerek sunum yaparlar.

Kaynak: http://www.castajans.blue/siyah-beyaz-ask-dizisi