Oyunculukta El Mankenliği ve Fotomodellik

 

Oyunculuk ya da mankenlik yapmak oldukça zor mesleklerdendir. Bu meslek dalları çeşitli yeteneklerin yanı sıra bir takım sıkı çalışmayı da beraberinde getirmektedir. Oyunculuk ajansları oyuncu adaylarını seçerken özel bir tercihte bulunmazken Modellik ajansları kendi içlerinde farklı kıstaslar belirlerler.

Mankenlik her ne kadar özen gerektiriyorsa el mankenliği de bir o kadar özen gerektirmektedir. Kişinin sadece ellerinin göz önünde olması bu mesleği daha aşağı bir konuma çekmemektedir. Günümüzde el mankenliği yaparak çok ciddi miktarlarda paralar kazanan bireylerin varlığı mevcuttur. El mankenliğinde çalışma alanlarına her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Geçmiş yıllarda el mankenleri sadece fotoğraflarda yer alırken günümüzde reklam filmlerinde de yer almaktadır.

El mankenliği için bireyin ellerinin görsel olarak çok düzgün olması gerekmektedir. Erkeklerde karakteristik eller aranırken kadınlarda ince ve kibar eller aranmaktadır. El mankenlerinin herhangi bir ürünü tanıtmak için elleri ile çeşitli pozlar vermeleri gerekmektedir. Ürünü en iyi tanıtan poz ise gerekli alıştırma ve pratiklerin yapılması sonrasında ortaya çıkmaktadır. El mankenlerinin daima bakımlı ellere sahip olmaları bir zorunluluktur. Bunun yanı sıra el mankenlerinin mesleklerini daha düzgün icra edebilmeleri için günlük olarak tekrar etmeleri gereken parmak ve el egzersizleri bulunmaktadır.

 

Fotomodel olup pek çok afişte kendini görmek özellikle genç kızların hayalleri arasındadır. Fotomodel olmanın en önemli şartlarını fotojenik bir yüz sahibi olmak ve orantılı vücut hatları oluşturmaktadır. Bilinen kalıplaşmış düşüncelerin aksine foto modellikte aranan bir boy ölçüsü bulunmamaktadır. Boy, mankenlik için gerekli olan kıstasların başında gelmektedir. Kişi direktiflere uygun olarak poz veriyorsa ve duruşuyla ilgi çekmeyi başarıyorsa fotomodel olma potansiyeli var demektir. Modellik ajansları bu açıdan modelleri seçerken oldukça titiz davranırlar.

Duruş ve sabır bir fotomodelin sahip olması gereken özelliklerdendir. En kötü kıyafet bile düzgün bir duruş ve doğru açıdan çekilmiş bir fotoğraf sayesinde alıcı bulabilmektedir. Bu yüzden fotomodel olmak isteyen adayların gerekli duruş çalışmalarına katılmaları tavsiye edilmektedir. Bazı durumlarda tek bir fotoğrafın çekilebilmesi için saatler harcanabilmektedir. Yüzlerce fotoğraf arasından en iyisini seçip o pozu yakalamak da bir sabır işidir. Fotomodel hem ekibin moralinin düşmemesi için hem de kendi kariyeri için gereken sabrı gösterip motive olmalıdır.

Kaynak: http://www.oyuncumodel.com/kozmetik-katalog-cekimi